
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3" 80+ C-weight 732U 600Z Die Lin.ered 3M™ Cubitron™ II Stikit™ Paper Disc Roll, 100 Discs/Roll
- Item Code: 051119-33025
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Stikit™ Paper Disc Roll 732U features 3M Precision Shaped Ceramic Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast and lasts up to 4x as long as conventional abrasives.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Lasts up to 4x as long as conventional abrasives
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- 3M™ Stikit™ attachment makes changing discs fast and easy
- Convenient disc rolls eliminate the need to remove disc liners from individual discs
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
|---|---|
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Attachment Type | PSA |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Bond Type | Resin |
| Product Number | 732U |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Hole Configuration | 600Z |
| Vacuum Support | No |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Form | Disc Roll |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Backing Material | Paper |
| Brand | 3M |
| Grit | 80+ |
| Backing Weight | C Weight |