
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6" 180+ C-weight 732U 800L Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Paper Disc
- Item Code: 051119-39021
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Paper Disc 732U features 3M Precision Shaped Ceramic Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast and lasts up to 4x as long as conventional abrasives.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Lasts up to 4x as long as conventional abrasives
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- Hook and loop attachment makes disc changes fast and easy
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Hole Configuration | 800L |
| Grit | 180+ |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Weight | C Weight |
| Bond Type | Resin |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Vacuum Support | No |
| Backing Material | Paper |
| Color | Purple |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Product Number | 732U |