
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 3 in. 36 Grit X-weight 348D 700YY Die 3M™ PSA Cloth Disc
- Item Code: 051119-39479
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 348D is a heavy-duty sanding disc that features a high-strength pressure sensitive adhesive backing that adheres to a backup pad or a steel platen for an efficient application and clean removal.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing easily adheres to a backup pad or steel platen and allows for clean and fast removal for quick replacement
- X-weight, durable cloth backing supports aggressive applications without tearing or edge wear
- Aluminum oxide abrasive cuts fast, has a long life, and performs well on many surfaces
- Resin bond protects the disc from heat damage, extending the life of the disc
- Disc can be used for both wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 700YY |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 36 |
| Backing Weight | X Weight |
| Backing Material | Cloth |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Center Hole Metric | 76.2 mm |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 348D |
| Coat Type | Closed Coat |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| 3M Brand | 3M™ |
| Bond Type | Resin |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Attachment Type | PSA |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 3.0 in |