
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 7/8 in. A160 Grit X-weight 237AA 500P Die 3M™ Trizact™ Cloth Disc
- Item Code: 051119-46112
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Cloth Disc 237AA features sharp-cutting aluminum oxide mineral bonded to a durable X-weight, water-resistant polyester cloth backing. This abrasive works well for a wide range of low- to medium-pressure applications: finishing, polishing, blending and deburring. It can be used on many metals, including mild and stainless steel.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Microreplicated structures with aluminum oxide mineral deliver fine finishes
- Trizact abrasives can last up to five times longer than conventional abrasives
- X-weight backing enhances abrasive durability and stiffness, resisting wear and tear
- Ideal for intermediate and fine finishing applications
- Available in a range of grades
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Trizact™ |
|---|---|
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Micron Grade | A160 |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Backing Weight | X Weight |
| Product Number | 237AA |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Center Hole |