
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13-3/4 in. x 1-5/8 in. 60 Grit 763U 1375GG Die 3M™ Paper Disc
- Item Code: 051119-51526
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Paper Disc 763U provides a super-fast cut rate with an engineered blend of aluminum oxide and 3M™ Ceramic Abrasive Grain. A resin bond helps to reduce heat and an extra heavy F-weight, flexible paper backing supports demanding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- 3M™ Ceramic Abrasive Grain blend provides super-fast cut rate with a slightly softer finish than a full ceramic product
- Mineral and backing combination resists dulling, loading and edge wear
- Heavy F-weight paper backing supports heavy-duty sanding and resists tearing
- Great for heavy duty sanding such as paint stripping or D/A applications on metal
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Center Hole |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 349.25 mm |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Vacuum Support | No |
| 3M Brand | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | F Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grit | 60 |
| Product Number | 763U |
| Color | Maroon |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 13.75 in |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.625 in |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |