
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 148 Inch, P120 XF-weight, Cloth Belt 361F, 20 per case
- Item Code: 051119-56944
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 361F provides you with durability and consistent performance for grinding, blending, deburring, and finishing on all metals, including stainless steel. This belt makes an excellent choice for stainless steel coil finishing, where flexibility, durability, and heat-resistance are needed.
Features
Back To Top- Tough polyester backing provides consistent results in medium-pressure applications
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Construction is ideal for grinding sheets and coils, and for centerless and backstand applications
- Suitable for wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 148 Inch |
|---|---|
| Length | 148 Inch |
| Length (Metric) | 3759.2 mm |
| Product Family | 3M™ Cloth Belt 361F |
| Size Description | 6 in X 148 in |
| Backing Weight | XF Weight |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Stainless Steel;Titanium |
| Coat Type | Closed Coat |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Color | Brown |
| Dimension 1 | 6 Inch |
| Grade | P120 |
| Primary Application | Metalworking |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Brand | 3M |
| Product Form | Belt |
| Model Number | 361F |
| Series | 3M |
| Substrate Category | Metal |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Splice Type | Film Media Splice |