
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3-1/2 Inch x 15-1/2 Inch, 120 YF-weight, Cloth Belt 577F, 50 per case
- Item Code: 051119-67700
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 577F features alumina zirconia abrasive grain for increased cutting efficiency over aluminum oxide belts, and is backed with a heavy, water-resistant polyester backing that stands up to high-pressure applications and edge work. The durable backing ensures long life and supports both wet and dry operations.
Features
Back To Top- Heavyweight cloth backing provides durability for high-production environments
- Tough alumina zirconia abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Available in a range of sizes and grades
Tech Specs
Back To Top| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Cobalt & Nickel Alloy;Stainless Steel;Titanium |
|---|---|
| Coat Type | Closed Coat |
| Converted Form | Portable Belt |
| Dimension 1 | 3 1/2 Inch |
| Grade | 120 |
| Length (Metric) | 393.7 mm |
| Model Number | 577F |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 15 1/2 Inch |
| Width | 3.5 Inch |
| Length | 15.5 Inch |
| Mineral Type | Alumina Zirconia |
| Substrate Category | Metal |
| Product Form | Belt |
| Size Description | 3 1/2 in X 15 1/2 in |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Splice Type | Fabric Splice |
| Primary Application | Metalworking;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Series | 3M |
| Width (Metric) | 88.9 mm |
| Color | Green |