
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 1/2 in. 240 Grit C-weight 431Q 800K Die 3M™ Wetordry™ Paper Disc
- Item Code: 051119-86737
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Wetordry™ Paper Disc 431Q features extra-fast cutting silicon carbide on a strong, waterproof paper backing that gives you superior finishing for both wet and dry applications on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 1500
Features
Back To Top- Versatile disc can be run wet or dry on paint, primer, gel coat, metal, and wood
- Waterproof backing supports wet applications for decreased loading and a faster cut
- Strong C-weight paper backing provides durability for either hand or machine sanding
- Silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a smoother finish
- Adhesive backing provides easy attachment to random orbital sander
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Backing Material | Paper |
| Coat Type | Closed Coat |
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Black |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Vacuum Support | No |
| Application | Finishing, Surface Preparation, Sanding |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Grit | 240 |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 431Q |
| 3M Brand | Wetordry™ |
| Attachment Type | PSA |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |