
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 5/8 in. 3 mil 568XA 500BB Die 3M™ Trizact™ PSA Film Disc
- Item Code: 051125-22229
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ PSA Film Disc 568XA has all the benefits industrial professionals have come to expect from Trizact™ abrasives, including consistent and sharp cutting action. What makes this abrasive unique is the naturally-occurring mineral that's used: cerium oxide. It helps with glass defect repair and acrylic solid surface finishing by minimizing gouging.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Designed for defect repair, finishing and polishing
- Natural cerium oxide mineral cuts sharply without gouging substrate
- 3M™ Trizact™ microreplication technology enhances consistent cutting action
- Adhesive backing for swift, easy power tool attachment
- Little water required for optimal results
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 500BB |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |
| Attachment Type | PSA |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Product Number | 568XA |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.625 in |
| Product Form | Disc |