
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. x 5/8 in. 40 Micron 3 mil 268L 200A Die Type D 3M™ Hookit™ MicroFinishing Film Disc
- Item Code: 051125-31459
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Microfinishing Film Disc 268L is a fast-cutting abrasive for precise, uniform, close-tolerance finishes. An aluminum oxide mineral is resin-bonded to a 3 MIL, high-strength polyester film backing for durability. This disc is ideal for defect repair and leveling, paint prep and final finishing.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Micron-graded aluminum oxide delivers close tolerance precision finishes
- Water-resistant polyester film backing for wet or dry applications
- Hook and loop backing for easy tool attachment and re-use
- Color coded for ease of selection and reduced risk of error
- High-strength polyester film backing resin-bonded for durability
Tech Specs
Back To Top| Bond Type | Resin |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 0.625 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Coat Type | Closed Coat |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Product Number | 268L |
| Backing Material | Polyester Film |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Backing Type | D |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Center Hole Metric | 15.875 mm |
| Micron Grade | 40 ?m |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |