
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. 80 Grit X-weight 341D 400R Die 3M™ Cloth Disc
- Item Code: 051125-32180
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Disc 341D is a durable aluminum oxide abrasive recommended for metal deburring, general metalworking, and some woodworking applications.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- X-weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Cuts fast and performs well on many substrates
- Closed coat abrasive helps to create a fine finish
- Resin bonded for heat resistance
- Aluminum oxide mineral provides superior durability and consistent performance
- Available in grades 24 to P400
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Hole Configuration | 400R |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | X Weight |
| Backing Material | Cotton Cloth |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Product Number | 341D |
| Attachment Type | Center Hole |
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | 3M™ |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Grit | 80 |