
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 60 Inch, P120 XF-weight, Cloth Belt 361F, 20 per case
- Item Code: 051125-44799
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 361F provides you with durability and consistent performance for grinding, blending, deburring, and finishing on all metals, including stainless steel. This belt makes an excellent choice for stainless steel coil finishing, where flexibility, durability, and heat-resistance are needed.
Features
Back To Top- Tough polyester backing provides consistent results in medium-pressure applications
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Construction is ideal for grinding sheets and coils, and for centerless and backstand applications
- Suitable for wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | XF Weight |
|---|---|
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Size Description | 9 in X 60 in |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Color | Brown |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Length | 60 Inch |
| Model Number | 361F |
| Width | 9 Inch |
| Grade | P120 |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrate Category | Metal |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Stainless Steel;Titanium |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Product Family | 3M™ Cloth Belt 361F |
| Primary Application | Metalworking |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Length (Metric) | 1524 mm |