
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 1/4 in. 80 Grit YF-weight 777F 800FF Die 3M™ Cloth Disc
- Item Code: 051125-46752
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Disc 777F is constructed with a blend of 3M™ Ceramic Abrasive Grain and aluminum oxide for increased durability and cutting efficiency. The disc backing is constructed of a heavyweight polyester that can withstand tough, high-pressure applications and works well on heat-sensitive metals.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Blend of ceramic grain and aluminum oxide provides excellent cutting efficiency
- Heavyweight polyester backing withstands tough, high-pressure applications
- Durable ceramic/aluminum oxide blend offers resilience and long-lasting performance
- Polyester backing is water-resistant, allowing for wet or dry applications
- Grinding aid reduces heat and offers endurance
- Resin bond resists deterioration from heat for durability
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
|---|---|
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Metric | 6.35 mm |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Center Hole |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Brand | 3M |
| Product Number | 777F |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Weight | YF Weight |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |