
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH A7 3 mil 466LA 300V Die 3M™ Fin.esse-it™ Hookit™ Film Disc
- Item Code: 051125-56832
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc Roll 466LA uses 3M™ microreplication technology to furnish small but mighty discs great for automotive workshops or spaces where coating repairs are common. These discs help to repair light defects, especially in automotive paint applications.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Roll form provides convenience and economy with 500 or more discs per roll
- Color coded by grade to help reduce risk for error during multi-grade sequences
- Silicon carbide mineral in three very fine micron grades
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color Family | Purple |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Micron Grade | A7 |
| Substrate | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |
| Color | Purple |
| Equipment - Machines | Nib Sanders, Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 300V |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Wet or Dry | Wet |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Product Number | 466LA |