
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 120+ Grit 775L D/F 6HL 600HZ Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Film Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051125-86817
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Film Disc 775L features 3M Precision Shaped Ceramic Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast and lasts up to 6x as long as conventional abrasives.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Film backing for greater tear resistance and edge retention
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- Hook and loop attachment makes disc changes fast and easy
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Backing Material | Film |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 600HZ |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Grit | 120+ |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Color | Purple |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Substrate | All Metal |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Purple |
| Max OPM | 12000 none |
| Product Number | 775L |