
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6" 80+ C-weight 732U 500FH Die Lin.ered 3M™ Cubitron™ II Stikit™ Paper Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051125-86830
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Stikit™ Paper Disc 732U features 3M Precision Shaped Ceramic Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast and lasts up to 4x as long as conventional abrasives.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Revolutionary 3M Precision-Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Lasts up to 4x as long as conventional abrasives
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- 3M™ Stikit™ attachment makes changing discs fast and easy
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Cubitron™ |
|---|---|
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Weight | C Weight |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Max OPM | 12000 none |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Grit | 80+ |
| Substrate | Aluminum |
| Brand | 3M |
| For Use On | Aluminum |
| Form Type | Paper Disc |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Number | 732U |
| Vacuum Support | Yes |
| Coat Type | Open Coat |
| Number of Vacuum Holes | 5.0 |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Color | Purple |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Paper |
| Color Family | Purple |