
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 220 Mesh 674W TR 3M™ Roloc™ Diamond Cloth Disc
- Item Code: 051125-86993
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Diamond Cloth Disc 674W is designed to grind and polish hard-to-grind materials, providing long-lasting, consistent results. The diamond mineral is resin-bonded to a durable, water-resistant cloth backing for dry use or with coolants. Use this diamond disc on ceramics, carbides and hard coated materials.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Diamond mineral for hard-to-grind materials
- Durable water-resistant cloth backing allows for the use of coolant, which generally extends abrasive life
- Resin bonding allows for wet or dry use
- 3M™ Roloc™ attachment system allows for easier disc changes
Tech Specs
Back To Top| Maximum Speed | 20000 rpm |
|---|---|
| Product Number | 674W |
| Abrasive Material | Diamond |
| Attachment Type | TR |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Cloth |
| Mesh Size | 220 mesh |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |