
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A7 3 mil 466LA 600Z Die 3M™ Fin.esse-it™ Hookit™ Film Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 051125-86997
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc Roll 466LA uses 3M™ microreplication technology to furnish small but mighty discs great for automotive workshops or spaces where coating repairs are common. These discs help to repair light defects, especially in automotive paint applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Roll form provides convenience and economy with 500 or more discs per roll
- Color coded by grade to help reduce risk for error during multi-grade sequences
- Silicon carbide mineral in three very fine micron grades
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
|---|---|
| Substrate | Clear Coat |
| Wet or Dry | Wet |
| Brand | 3M |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Hole Configuration | 600Z |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Coat Type | Closed Coat |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 466LA |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Vacuum Support | No |
| Equipment - Machines | Nib Sanders, Random Orbital Sanders |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Micron Grade | A7 |