
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH A20 268XA 3M™ Trizact™ PSA Film Disc, 25 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051125-87004
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Featuring a waterproof polyester backing and 3M microreplication technology, 3M™ Trizact™ PSA Film Disc roll 268XA is specially designed for polishing and finishing applications on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Features 3M microreplication technology for a consistent finish
- Water-resistant polyester backing allows product to be run wet
- Color-coded by grade to help reduce the risk for error during multi-step sequences
- Great for polishing and finishing on a variety of substrates, from glass to acrylic
- PSA attachment makes connection to hand or power tool swift and efficient
Tech Specs
Back To Top| Product Key | 268XA |
|---|---|
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Number | 268XA |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc Roll |
| Micron Grade | A20 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness | 3.0 mil |