
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH P320 C-weight 236U 3M™ Hookit™ Paper Disc, 50/Pac 7500 ea/Case Bulk
- Item Code: 051125-87011
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Paper Disc 236U offers aggressive cut and long life on a premium aluminum oxide disc with a durable edge and convenient Hookit™ attachment. A go-to product in many industrial operations, this durable disc is well suited for high production sanding operations as well as general purpose applications on paint, primer, wood, metal, plastic, and composites, including fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 7500
Features
Back To Top- Premium aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- Strong, C-weight paper backing supports aggressive sanding with extra durability compared to lighter weight paper backings
- Open coat construction and load-resistant coating prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend abrasive life
- 3M™ Hookit™ discs are easy to change and reuse, maximizing sanding utility for the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Hookit™ |
|---|---|
| Backing Material | Paper |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Vacuum Support | No |
| Backing Weight | C Weight |
| Color | Gold |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Product Form | Disc |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Max OPM | 12000 none |
| Product Number | 236U |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color Family | Yellow |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Coat Type | Open Coat |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Grit | P320 |