
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P400 C-weight 236U 3M™ Hookit™ Paper Disc, 50/Pac 3000 ea/Case Bulk
- Item Code: 051125-87013
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Paper Disc 236U offers aggressive cut and long life on a premium aluminum oxide disc with a durable edge and convenient Hookit™ attachment. A go-to product in many industrial operations, this durable disc is well suited for high production sanding operations as well as general purpose applications on paint, primer, wood, metal, plastic, and composites, including fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 3000
Features
Back To Top- Premium aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- Strong, C-weight paper backing supports aggressive sanding with extra durability compared to lighter weight paper backings
- Open coat construction and load-resistant coating prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend abrasive life
- 3M™ Hookit™ discs are easy to change and reuse, maximizing sanding utility for the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Coat Type | Open Coat |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Color Family | Yellow |
| Product Number | 236U |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Grit | P400 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc |
| Color | Gold |
| Max OPM | 12000 none |
| Vacuum Support | No |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | C Weight |
| Maximum Speed | 12000 rpm |