
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 3/8 in. x NH A20 268XA 3M™ Trizact™ Fin.esse-it™ Film Disc, 1000 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051125-87108
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 268XA uses proprietary microreplication technology where micron-graded aluminum oxide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on a film backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Proprietary 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Creates high gloss level for glass defect repair and solid surface finishing
- Micron sized abrasive pyramids produce a high-gloss finish
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Produces finer finishes than paper and film-backed abrasives
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 1.375 in |
| Overall Diameter Metric | 34.925 mm |
| Substrate | Paint |
| Brand | 3M |
| Max OPM | 12000 none |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Film |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Attachment Type | PSA |
| Coat Type | Closed Coat |
| Micron Grade | A20 |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Product Number | 268XA |