
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 2000 Grit A-weight 401Q 3M™ Hookit™ Wetordry™ Paper Disc, 50/Pac 250 ea/Case
- Item Code: 051125-87141
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Wetordry™ Paper Disc 401Q features extra-fast cutting silicon carbide on a lightweight paper backing to provide you with superior finishing for both wet and dry applications on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Versatile disc can be run wet or dry on paint, primer, gel coat, metal, and wood
- Waterproof backing supports wet applications for decreased loading and a faster cut
- A-weight paper backing provides durability for either hand or machine sanding
- Silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a smoother finish
- 3M™ Hookit™ attachment provides easy application and removal
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Hookit™ |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Color | Black |
| Form Type | Hookit™ |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Grit | 2000 |
| Max OPM | 12000 none |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 401Q |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Black |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Vacuum Support | No |