
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 60 Grit F-weight 763U 3M™ Hookit™ Paper Disc, 50/Pac 250 ea/Case
- Item Code: 051125-87146
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Paper Disc 763U combines a blend of ceramic and aluminum oxide abrasive grain and a heavy F-weight paper backing to make short work for tasks like defect repair on metals, prep for paint and orbital sanding. 3M™ Hookit™ attachment system makes tool attachment swift and simple.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Ceramic aluminum oxide blend yields a high cut rate and exceptional durability
- Extra heavy, strong F-weight paper backing withstands rugged use, resists tearing
- Best for blending and finishing stainless steel, aluminum and carbon steel
- Good for paint stripping or D/A applications on metal
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | F Weight |
|---|---|
| 3M Brand | Hookit™ |
| Application | Cleaning, Finishing, Grinding, Sanding |
| Form Type | Hookit™ |
| Vacuum Support | No |
| Color | Maroon |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Paper |
| Coat Type | Closed Coat |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Max OPM | 12000 none |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Grit | 60 |
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| For Use On | Carbon Steel |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 763U |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Carbon Steel |