
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 36 Grit YF-weight 777F 3M™ PSA Cloth Disc, 50/Pack 250 ea/Case
- Item Code: 051125-87147
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 777F provides the durability needed for moderate stock removal to finishing of your workpiece. 3M ceramic aluminum oxide grain blend is designed for exceptional durability and cutting efficiency.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Cleaning, Deburring, Grinding |
|---|---|
| For Use On | Soft Metals |
| Product Key | 777F |
| Product Number | 777F |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Equipment - Machines | Bench Top Motors |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Weight | YF Weight |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Max OPM | 12000 none |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Substrate | High Nickel Alloy |
| Bond Type | Resin |
| Color | Orange |
| Color Family | Orange |
| Grit | 36 |