
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
CT4NT18-C 3M Cable Tie
- Item Code: 051128-59275
- Brand: 3M
- Unit Size: 100
Description
3M Cable Ties are made with high quality 6/6 nylon and designed to secure wire bundles and harness components quickly, without slipping. The 3M Cable Tie CT4NT18-C is 4.1" in length. Natural. 18 lb tensile strength. 100 pcs/bag.
ORDER IN MULTIPLES of 1000
Features
Back To Top- Self Locking Head
- Curved tip allows for faster threading and installation
Tech Specs
Back To Top| Agency Approvals | UL;UL Listed 62275 Type 21 |
|---|---|
| Cable Length | 4 |
| Cable Length (metric) | 104.14 |
| Dimension 1 | 6 7/8 Inch |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.024 |
| Inner Gross Weight | 0.0661 |
| Inner Height | 7 |
| Inner UPC | 30051128592756 |
| Length | 4.1 Inch |
| Length (Metric) | 104 mm |
| Maximum Bundle Diameter | 0.75 Inch |
| Maximum Bundle Diameter (metric) | 1.6;19;19.1 |
| Maximum Operating Temperature | 85 Degree Celsius |
| Mil Spec | MS3367-4-9 |
| Operating Temperature (Celsius) | 85 Degree Celsius |
| Tensile Strength | 8.16466 kg;80 N;Miniature (18 pound) |
| Thickness | 0.035 |
| Thickness (Metric) | 1 |
| Width | 0.1 Inch |
| Width (Metric) | 2.5 mm |
| Dimension 3 | 5 1/4 Inch |
| Inner Total Pack Level Units | 100 |
| Inner Width | 4 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 185 |
| Minimum Installation Temperature (Fahrenheit) | 32 Degree Fahrenheit |
| Size Description | 6 7/8 in x 11 3/8 in |
| Color | Natural |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Inner Total Base Units | 100 |
| Minimum Bundle Diameter | 0.0625 Inch |
| RoHS 2011/65/EU Compliant | Yes |
| Series | 3M |
| UV Resistant | No |
| Brand | 3M |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -40 to 85 Degree Celsius |
| Tensile Strength (metric) | 8.165 |
| Inner Depth/Length | 1.5 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 85 |
| Minimum Bundle Diameter (metric) | 1.6 mm |
| Minimum Installation Temperature (Celsius) | 0 Degree Celsius |
| Type | Standard |
| Dimension 2 | 11 3/8 Inch |
| Flammability Rating | UL 94 V-2 |
| Material | Nylon 6/6 |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -40 to 185 Degree Fahrenheit |
| Inner Pack Level Quantity | 100 |
| Operating Temperature (Fahrenheit) | 185 Degree Fahrenheit |
| Thickness Unit | Inch |