
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.14 x 5.8 Inch White 3M 06249 Cable Tie (1,000 per Bag/10,000 per Case)
- Item Code: 051128-59287
- Brand: 3M
- Unit Size: 10000
Description
The 3M white cable tie is sold 10000 per case and is another quality product from 3M. Provides a tensile strength of 40 psi to provide the holding power you need. The length supports a maximum bundle diameter of 1.25 in. The overall length and width are 5.8 in x 0.14 in
ORDER IN MULTIPLES of 10,000
Tech Specs
Back To Top| Maximum Bundle Diameter | 1.25 in |
|---|---|
| Overall Length | 5.8 in |
| Overall Width | 0.14 in |
| Package Quantity | 1000 pieces per bag, 10000 per case |
| Tensile Strength | 40 psi |
| Minimum Bundle Diameter | 0.062 in |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Product Type | Standard Cable Tie |
| Color | White |