
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.18 x 7.6 Inch White 3M CT8NT50-C Cable Tie (100 per Bag/1,000 per Case)
- Item Code: 051128-59297
- Brand: 3M
- Unit Size: 1000
Description
The 3M white cable tie is sold 1000 per case and is another quality product from 3M. Provides a tensile strength of 50 psi to provide the holding power you need. The length supports a maximum bundle diameter of 1.87 in. The overall length and width are 7.6 in x 0.18 in
ORDER IN MULTIPLES of 1000
Tech Specs
Back To Top| Maximum Bundle Diameter | 1.87 in |
|---|---|
| Overall Length | 7.6 in |
| Product Type | Standard Cable Tie |
| Tensile Strength | 50 psi |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Bundle Diameter | 0.062 in |
| Color | White |
| Package Quantity | 1000 pieces per bag, 10000 per case |
| Overall Width | 0.18 in |
| Brand | 3M |