
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.18 x 11.1 Inch White 3M CT11NT50-D Cable Tie (500 per Bag/5,000 per Case)
- Item Code: 051128-59303
- Brand: 3M
- Unit Size: 5000
Description
The 3M white cable tie is sold 5000 per case and is another quality product from 3M. Provides a tensile strength of 50 psi to provide the holding power you need. The length supports a maximum bundle diameter of 3 in. The overall length and width are 11.1 in x 0.18 in
ORDER IN MULTIPLES of 5000
Tech Specs
Back To Top| Maximum Bundle Diameter | 3.0 in |
|---|---|
| Minimum Bundle Diameter | 0.062 in |
| Overall Length | 11.1 in |
| Overall Width | 0.18 in |
| Product Type | Standard Cable Tie |
| Tensile Strength | 50 psi |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Package Quantity | 1000 pieces per bag, 10000 per case |
| Color | White |