
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. P150 236U 00980 3M™ Hookit™ Gold Disc, 100 Discs/Carton 4 Cartons/Case
- Item Code: 051131-00980
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Gold Disc 236U is precision-coated for long life during auto body sanding projects requiring moderately coarse grit abrasives. Open coat aluminum oxide abrasive and C-weight paper backing provide durability and a long-lasting cut for rough feather-edging or shaping plastic filler and putty. Load-resistant coating and available 6-hole pattern provide superior dust resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 4 BOXES
Features
Back To Top- C-weight paper backing holds up during jobs such as rough feather-edging
- Aluminum oxide abrasive combines fast cut with long disc life
- Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- Open coat construction provides a more aggressive cut and minimizes dust
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
- Several versions feature 6-hole pattern for effective dust evacuation
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | C Weight |
|---|---|
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Color Family | Yellow |
| Product Number | 236U |
| Application | Featheredging, Fine Feather Edge, Rough Feather Edge |
| Grade Range | Coarse (24 - 280) |
| Performance Level | Good |
| Product Form | Disc |
| Wet or Dry | Dry |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Paper |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | P150 |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Sanding Method | Hand |
| Coat Type | Open Coat |
| Color | Gold |
| Sanding Surface | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |