
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. P240 216U 01077 3M™ Hookit™ Gold Disc Dust Free, 100 Discs/Carton 4 Cartons/Case
- Item Code: 051131-01077
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Gold Disc 216U is precision-coated for long life and exceptionally smooth finishing to auto body sanding projects. It features light A-weight paper backing with sharp, durable aluminum oxide abrasive – a fast, aggressive cut, yet a uniform finish for feather-edging and primer sanding. Load-resistant coating and available 5- or 6-hole pattern provide superior dust resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 4 BOXES
Features
Back To Top- A-weight paper backing is ideal for fine power sanding and finishing
- Aluminum oxide abrasive combines fast cut with long disc life
- Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- Open coat construction provides a more aggressive cut and minimizes dust
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
- The family of 3M™ Hookit™ Gold Discs delivers smooth and consistent finishes on jobs from to primer sanding to paint scuffing
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Hookit™ |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Wet or Dry | Dry |
| Number of Vacuum Holes | 7.0 |
| Brand | 3M |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Yellow |
| Grade Range | Coarse (24 - 280) |
| Application | Featheredging, Paint Preparation, Primer Sanding |
| Backing Weight | A Weight |
| Grade | Coarse |
| Grit | P240 |
| Performance Level | Better |
| Sanding Method | Hand |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Paper |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 216U |
| Coat Type | Open Coat |
| Vacuum Support | Yes |
| Color | Gold |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Sanding Surface | Clear Coat |