
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. P220 01142 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc Dust Free, 50 Discs/Carton 6 Cartons/Case
- Item Code: 051131-01142
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Hookit™ attachment system makes discs easy to attach and reuse.
ORDER IN MULTIPLES of 6 PACKS
Features
Back To Top- Economical reattachable abrasive disc
- Aluminum oxide abrasive offers reliable, dependable results
- A- or D-weight paper backing ensure best results for specific projects
- Available 7-hole design evacuates dust from disc surface for added loading resistance
- Hookit™ attachment system makes for fast, efficient disc change-outs
Tech Specs
Back To Top| Application | Featheredging, Primer Sanding |
|---|---|
| Bond Type | Resin |
| Color | Red |
| Color Family | Red |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | 7.0 |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Backing Material | Paper |
| Sanding Method | Machine |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade Range | Coarse (24 - 280) |
| Vacuum Support | Yes |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Coat Type | Open Coat |
| Grade | Coarse |
| Grit | P220 |
| Product Number | 316U |
| Sanding Surface | Clear Coat |
| Backing Weight | A Weight |
| Product Form | Disc |
| Wet or Dry | Dry |