
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. P800 316U 01187 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc, 50 Discs/Carton 6 Cartons/Case
- Item Code: 051131-01187
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Hookit™ attachment system makes discs easy to attach and reuse.
ORDER IN MULTIPLES of 6 BOXES
Features
Back To Top- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from this durable red abrasive
- ECONOMICAL: The reusable, reattachable disc is an economical choice for scuffing clear coat surfaces
- A-WEIGHT: Light, flexible A-weight paper handles curves and contours better than stiffer backings
- VERSATILE: Ideal for use across a variety of collision repair substrates
- FAST CHANGE-OUTS: Experience clean and easy disc change-outs with the Hookit™ attachment system
- MULTIPLE GRADES: The family of 3M™ Red Abrasives includes discs, sheets and sheet rolls in grades from P40 to P800
Tech Specs
Back To Top| Bond Type | Resin |
|---|---|
| Grit | P800 |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Color | Red |
| Color Family | Red |
| Grade Range | Fine (P500-P3000 +5000) |
| Backing Material | Paper |
| Hole Configuration | 600Z |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Coat Type | Open Coat |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Wet or Dry | Dry |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Application | Clear Coat Blending, Paint Defect Removal |
| Grade | Fine |
| Backing Weight | A Weight |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Product Number | 316U |
| Sanding Method | Hand |
| Sanding Surface | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |