
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P320 A-weight 216U 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll, 75 Discs/Roll 12 Rolls/Case
- Item Code: 051131-01190
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll 216U is designed for convenience, combining open coat aluminum oxide discs with a handy adhesive backing ready for easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately). This disc roll makes the discs easy to grab while eliminating the use of disc liners.
ORDER IN MULTIPLES of 12 ROLLS
Features
Back To Top- Convenient roll form means no liners to remove, increasing productivity
- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- A-weight light paper backing is suitable for finishing applications
- Open coat construction minimizes dust on the abrasive and workpiece for increased productivity
- Load-resistant coating helps prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend the life of the abrasive grains
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Backing Weight | A Weight |
| Color | Gold |
| Max OPM | 12000 none |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc Roll |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Substrate | Paint |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Coat Type | Open Coat |
| Grit | P320 |
| Application | Finishing, Orbital Sanding, Sanding |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Color Family | Yellow |
| Attachment Type | PSA |
| Product Number | 216U |
| Vacuum Support | No |
| For Use On | Paint |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |