
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P120 A-weight 216U 01626 500FH Die D/F 5HL 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll, 125 Discs/Roll 10 Rolls/Case
- Item Code: 051131-01626
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll 216U is designed for convenience, combining open coat aluminum oxide discs with a handy adhesive backing ready for easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately). This disc roll makes the discs easy to grab while eliminating the use of disc liners.
ORDER IN MULTIPLES of 10 ROLLS
Features
Back To Top- Convenient roll form means no liners to remove, increasing productivity
- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- A-weight light paper backing is suitable for finishing applications
- Open coat construction minimizes dust on the abrasive and workpiece for increased productivity
- Load-resistant coating helps prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend the life of the abrasive grains
Tech Specs
Back To Top| Net Weight Imperial | 13.58 lb |
|---|---|
| Net Weight Metric | 6.16 kg |
| Backing Material | Paper |
| Number of Vacuum Holes | 5.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Color Family | Yellow |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| For Use On | Clear Coats |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Product Number | 216U |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Application | AOEM Finish Prep/Repair, Defect Repair/Leveling, Orbital Sanding |
| Brand | 3M |
| Vacuum Support | Yes |
| Backing Weight | A Weight |
| Color | Gold |
| Product Form | Disc Roll |
| Substrate | Clear Coat |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Coat Type | Open Coat |
| Attachment Type | PSA |
| Grit | P120 |
| Maximum Speed | 12000 rpm |