
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 36 Yard, 3M Vinyl Tape 471+ PN6409, 48 rolls per case
- Item Code: 051131-06409
- Brand: 3M
- Unit Size: 48
Description
We developed 3M Vinyl Tape 471+ as a conformable vinyl tape with a versatile rubber adhesive and a moderately translucent backing that allows for accurate masking alignment with simple or complex patterns. Our tape provides clean removal without adhesive residue, even after a 30-minute bake cycle at 250?F (121?C).
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Semi-translucent indigo backing provides some visual see-through for accurate alignment of tape
- Clean removal without ghosting, even after 3 minute bake cycle at temperatures up to 25�F/121�C
- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting, thus avoiding paint bleed
- Rubber adhesive provides quick stick with excellent holding strength on most surfaces
Tech Specs
Back To Top| Color | Indigo |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3.5 |
| Inner Height | 6 |
| Inner UPC | 30051131064097 |
| Inner Width | 5.25 |
| Model Number | 471+ |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 36 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Width | 0.75 Inch |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Backing Material | Vinyl |
| Brand | 3M |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Inner Depth/Length | 10 |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Series | 3M |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Size Description | 3/4 in x 36 yd |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.182 |
| Dimension 2 | 36 YD |