
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 9 Yard, 3M Urethane Foam Tape 4317 Charcoal Gray, 9 per case
- Item Code: 051131-06446
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Urethane Foam Tape 4317 is a thick, soft, conformable, single-coated, open-cell urethane foam tape. 3/8 in thick.
ORDER IN MULTIPLES of 9
Features
Back To Top- Excellent cushioning characteristics and high absorbency
- Dampens sounds and absorbs vibration when used in electronic applications
- Offers high initial quick-stick to multiple substrates
- Provides excellent shear strength and high temperature performance
Tech Specs
Back To Top| Carrier Material | Urethane |
|---|---|
| Color | Charcoal Gray |
| Density | 2 Pound Per Cubic Foot |
| Diameter | 12.9 Inch |
| Dimension 2 | 9 YD |
| Length | 9 Linear Yard |
| Length (Metric) | 8.22 m |
| Liner Color | Tan |
| Size Description | 1 in x 9 yd |
| Thickness | 375 |
| Thickness (Metric) | 9.5 |
| Backing Material | Foam |
| Brand | 3M |
| Thickness Unit | mil |
| Width | 1 Inch |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Temperature Resistance - Long Term | 150 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Temperature Resistance - Initial | 250 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Series | 3M |
| Product Form | Roll |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Liner Type | Paper |
| Liner Thickness | 3 |