
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 18 Yard, 3M Vinyl Foam Tape 4714 Black, 18 per case
- Item Code: 051131-06471
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Foam Tape 4714 is a thick, very conformable, vinyl single-coated, closed-cell foam tape that is 1/4 in thick.
ORDER IN MULTIPLES of 18
Features
Back To Top- Durable acrylic adhesive on one side of foam offers good aging and UV resistance
- Paper liner allows for die cutting without having to laminate another liner to foam
- Designed for demanding gasketing, cushioning, damping and insulating applications
- Conformable properties allow taping or sealing on curved or irregular surfaces
Tech Specs
Back To Top| Carrier Material | Vinyl |
|---|---|
| Diameter | 14.8 Inch |
| Size Description | 1/2 in x 18 yd |
| Thickness (Metric) | 6.3 |
| Liner Thickness | 4 |
| Temperature Resistance - Initial | 250 |
| Density | 14 Pound Per Cubic Foot |
| Dimension 2 | 18 YD |
| Brand | 3M |
| Length | 18 Linear Yard |
| Thickness Unit | mil |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Backing Material | Foam |
| Color | Black |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Thickness | 250 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Series | 3M |
| Liner Color | White |
| Liner Type | Paper |
| Width | 0.5 Inch |
| Length (Metric) | 16.45 m |
| Product Form | Roll |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Temperature Resistance - Long Term | 150 |