
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 5 Yard, 0.15 Inch Engaged Thickness, 3M Fastener MP3526N/MP3527N Hook and Loop S001 White, 5 per case
- Item Code: 051131-06488
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Hook and Loop Fastener MP3526N/MP3527N consists of flexible J-shaped nylon hooks and woven loops which engage each other to form a quick attachment. It offers an alternative to zippers, screws, snaps and hooks, bolts and more.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Rubber adhesive allows for attachment to low surface energy substrates
- Woven nylon design provides durability for thousands of closures
- Great design flexibility and fast product assembly through easy-to-use fastener
Tech Specs
Back To Top| Flame Retardant | No |
|---|---|
| Hook/Loop | Hook/Loop |
| Liner Type | White Polyethylene with Red Logo |
| Adhesive Type | High Performance Rubber Adhesive |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 120 |
| Model Number | MP3526N/MP3527N |
| Brand | 3M |
| Size Description | 1 in x 5 yd |
| Width | 1 Inch |
| Closure Life | 5000 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Engaged Thickness | 0.15 |
| Length | 5 Linear Yard |
| Length (Metric) | 4.57 m |
| Liner Thickness | 3 |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 49 |
| Dimension 2 | 5 YD |
| Product Form | Package |
| Series | 3M |
| Color | White |