
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch (48mm) x 60 yds.(55m) 5.3 mil, 3M Masking Tape 2308 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 051131-06548
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Masking Tape 2308 is a general purpose masking tape designed with a natural rubber adhesive that sticks easily and instantly.?3M Masking Tape 2308?provides good holding power that resists lifting or curling and is an excellent, easy-to-use solution for a wide variety of applications.
24 PER CASE
Features
Back To Top- Good holding power resists lifting or curling
- Crepe paper backing helps maintain form and adhesion around corners
- Easy to tear and dispenses evenly for simple application
- Good paint hold-out that resists bleed-through
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.152 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 4.8 |
| Inner Gross Weight | 4.382 |
| Inner UPC | 30051131065483 |
| Inner Width | 4.8 |
| Product Family | 3M™ Masking Tape 2308 |
| Size Description | 48 mm x 55 m 5.3 mil |
| Tensile Strength (metric) | 403 |
| Thickness | 5.5 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Width | 1.88 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Inner Height | 11.4 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Thickness (Metric) | 0.14 |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 30 (33) |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Color | Tan |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 23 lb/in |
| Thickness Unit | mil |