
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m, Filament Tape 898 Clear, 36 per case Bulk
- Item Code: 051131-06898
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
With a polypropylene backing that resists abrasion, moisture, scuffing and breaks, try Scotch Filament Tape 898. This filament-reinforced tape is ideal for securing boxes, bundling pipe or reinforcing large bulk containers, Scotch Filament Tape 898 is a high-strength, reliable and affordable solution for product and package integrity.
36 PER CASE
Features
Back To Top- Secure L-clip closure for full overlap (FOL), tuck-type boxes or other non-standard boxes
- Synthetic rubber adhesive bonds easily to most fiberboard, plastics and metal surfaces
- Glass yarn filaments add strength for box closing, bundling and more
- Able to withstand rough shipping and handling conditions
Tech Specs
Back To Top| Adhesion Strength | 70 |
|---|---|
| Adhesion Strength (metric) | 77 |
| Tensile Strength | 380 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 6650 |
| Total Thickness | 6.6 |
| Brand | 3M |
| Width (Metric) | 24 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene |
| Color | Clear |
| Dimension 1 | 24.0000 mm |
| Elongation | 5 Percent |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Size Description | 24 mm x 55 m |
| Series | Scotch |
| Dimension 2 | 55.0000 m |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Width | 0.94 Inch |