
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m, Filament Tape 893 Clear, 36 rolls per case
- Item Code: 051131-06939
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
For securing boxes and pallets, bundling pipe or reinforcing large bulk containers, Scotch? Filament Tape 893 is a high-strength, reliable and affordable solution for product and package. This filament-reinforced tape has a clear, polypropylene backing that resists abrasion, moisture, scuffing and breaks, even if nicked or punctured.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Synthetic rubber adhesive bonds easily to most fiberboard, plastics and metal surfaces
- Glass yarn filaments add strength for box closing, bundling and more
- Able to withstand rough shipping and handling conditions
Tech Specs
Back To Top| Adhesion Strength | 55 |
|---|---|
| Adhesion Strength (metric) | 60 |
| Breaking Strength | 300 |
| Elongation | 4.5 Percent |
| Model Number | 893 |
| Performance Level | Performance |
| Series | Scotch® |
| Tensile Strength | 300 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 5254 |
| Total Thickness | 6 |
| Dimension 2 | 55.0000 m |
| Width (Metric) | 24 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Dimension 1 | 24.0000 mm |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Color | Clear |
| Width | 0.94 Inch |
| Brand | 3M |
| Size Description | 24 mm x 55 m |