
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 54.8 m, 10.7 mil, 3M Extra Heavy Duty Duct Tape 6969 Silver, 24 individuallly wrapped rolls per case
- Item Code: 051131-06969
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Extra Heavy Duty Duct Tape 6969 brings industrial strength, easy tear and abrasion resistance to your job site or tool box. Add moisture resistance and tack-free edges and you have an easy-handling duct tape ready to take on tough jobs such as bundling pipes and rebar, hanging heavy containment sheets, securing trip hazards and hanging plastic sheeting.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Sticks immediately and stays on reliably
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces without lifting
- Available in silver, black and olive colors
- Save time and hassle of removing sticky or dried-on residue when used indoors
Tech Specs
Back To Top| Elongation | 16 Percent |
|---|---|
| Meets Specifications | UL 723 |
| Size Description | 48 mm x 54.8 m |
| Tensile Strength | 34 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 595 |
| Thickness (Metric) | 0.25 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 51 (56) |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Series | 3M |
| Backing Material | Polyethylene film over cloth scrim |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 54.8 m |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Silver |
| Width | 1.88 Inch |
| Length | 60 Linear Yard |
| Performance Level | Performance |
| Product Form | Roll |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Dimension 2 | 54.8000 M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Thickness | 10 |
| Width (Metric) | 48 mm |