
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard, 6.5 mil, 3M Vinyl Duct Tape 3903 Black, 24 per case Individually Wrapped
- Item Code: 051131-06995
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Duct Tape 3903 is a hand-tearable general purpose tape with a rubber adhesive and embossed vinyl backing. This tape is ideal for a variety of purposes including temporary repairs, identification, contrast, decoration, securing wiring, bundling, sealing, holding, protecting, and other jobs including applications requiring moisture resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Embossed vinyl backing seals out dust, dirt, and moisture, and resists abrasion and many chemicals
- Peels off cleanly after 3 minutes on painted steel as hot as 2�F (93�C)
- Easy to tear and conforms to irregular surfaces
- Available in a variety of colors for coding, process tagging, highlighting trip hazards, and enhancing décor
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 15.4 (16.8) |
|---|---|
| Backing Material | Embossed Vinyl |
| Elongation | 134 Percent |
| Length (Metric) | 45.7 m |
| Product Family | 3M™ Vinyl Duct Tape 3903 |
| Tensile Strength | 12.6 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 220 |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Product Form | Roll |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Series | 3M™ |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Size Description | 2 in x 50 yd |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness Unit | mil |
| Width | 2 Inch |
| Length | 50 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Adhesive Type | Rubber |