
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M Maintenance Sorbent Folded M-FL550DD/M-F2001/07172(AAD), Environmental Safety Product, High Capacity, 3 per case
- Item Code: 051131-07172
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
This high capacity perforated maintenance sorbent pad has a lofty design and scrim on one side to increase strength and help reduce linting. Folded sorbent pads are the most versatile format available.
Features
Back To Top- Four Sorbents in one - use as a boom, pillow, pad, or roll.
- Perforations every 16" allow you to select the length desired.
- Each perforated sheet unfolds to approximately 18" x 16".
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Absorption Capacity | 10.5 Gallons (US)/box/31.5 Gallons/case |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 m |
| Product Color | Gray |
| Product Form | Rolls |
| Product Type | Sorbent Multi-Format |
| Size | 5" x 50'' |
| Size Description | Environmental Safety Product, High |
| Width (Metric) | 120 mm |
| Brand | 3M |
| Color | Grey |
| Series | 3M |