
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Ultra Fine Hand Pad 07448, 3 boxes per case
- Item Code: 051131-07448
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Ultra Fine Hand Pad 7448 combines durability for long life, flexibility for reaching tight areas, and can be used in place of steel wool for conditioning metal surfaces and paint prep. Unlike fine steel wool, Scotch-Brite pads will not shred during use, rust after use, or leave fine metal splinters.
Features
Back To Top- Performs like steel wool grade 00 without shredding, rusting, or splintering
- Pad conforms to irregular surfaces and gets into corners without losing performance
- Cleans metal, composites, and other materials without altering the base material
- Load and heat resistant non-woven web provides consistent finishing over the life of the pad
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Hand Pad |
|---|---|
| Dimension 3 | 0.4000 in |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |
| Length | 9 Inch |
| Substrates | Aluminum;Cobalt & Nickel Alloy;Fiberglass;Gelcoat;Plastic;Soft Composite;Solid Surface;Stainless Steel |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Grade | ULF |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Model Number | HP-HP |
| Position | Good |
| Application Category | Finishing/Polishing |
| Color | Gray |
| Substrate Category | Composite;Metal;Paint & Primer |
| Dimension 2 | 9 in |
| Primary Application | Metalworking |
| Dimension 1 | 6 in |