
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/4 in. S-XCS 07460 Scotch-Brite™ Clean and Strip Disc, 3 Bags/Case
- Item Code: 051131-07460
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip Disc was designed to help operators tackle tough metalworking challenges: think paint prep and coating and corrosion removal. When removing unwanted contaminants and stubborn imperfections – or smoothing a rough surface – it’s a good idea to have a load-resistant, sharp-cutting abrasive on hand.
ORDER IN MULTIPLES of 3 BAGS
Features
Back To Top- Removes paint, rust and coatings quickly without compromising the geometry of the workpiece
- Thin width gets into tight corners for complete cleaning, stripping, and surface prep
- Provides greater surface area than wire brushes
- Extra coarse (XCS) grade silicon carbide provides aggressive cutting and leaves a finish than wire brushes
- Load and heat resistance offers prolonged operation and consistent finishing results throughout disc life
- Smear resistant, non-woven web material provides uniform wear over the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Color | Black |
|---|---|
| For Use On | All Metals |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Metric | 6.35 mm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Grade | Extra Coarse |
| Color Family | Black |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Form Type | Disc |