
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. Extra Coarse 7466 Scotch-Brite™ Roloc™ + Clean and Strip Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 051131-07466
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Ideally suited for rust, coating and weld discoloration removal the Scotch-Brite™ Roloc™ Clean and Strip Disc is a long-lasting abrasive that combines silicon carbide mineral with non-woven nylon fibers. This unique disc can aggressively clean without significantly altering the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Removes paint, rust and quickly without compromising the geometry of the workpiece
- Load resistant material resists clogging for consistent cutting action
- Smear resistant properties avoid extra cleaning of the work surface
- Extra coarse (XCS) grade silicon carbide provides aggressive cutting and leaves a fine finish without gouging the workpiece
- Roloc™ attachment system provides easy disc change out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TR+ |
|---|---|
| Product Key | 7466 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Extra Coarse |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.0 in |
| For Use On | All Metals |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Color Family | Black |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Product Form | Disc |