
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH SiC Ultra Fin.e 07468 Scotch-Brite™ Scuffing Disc, 10/Carton 40 ea/Case
- Item Code: 051131-07468
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Scuffing Disc delivers a fast, consistent scuff for everyday surface preparation. It is ideal for cleaning parts and scuffing prior to staining and painting. The sharp-cutting mineral and load-resistant web renders this disc a versatile tool for any workshop.
ORDER IN MULTIPLES of 4 BOXES
Features
Back To Top- Scotch Brite Scuffing Disc offers a quick and easy solution for machine scuffing automotive finishes before painting
- Versatile selection of grades and minerals to ensure operators find the right disc for their specific application
- Open web is load resistant, preventing abrasive from getting clogged with debris and prolonging service life
- Nylon fibers in open web won't splinter or rust, providing a great alternative to steel wool abrasives
- Nylon fibers are flexible and respond to surface irregularities without compromising part geometry
- Hookit™ backing for easy attachment to hook-and-loop backup disc pad (sold separately) and easy fastening to a random orbital sander
Tech Specs
Back To Top| Color | Gray |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Form Type | Disc |
| Color Family | Gray |
| For Use On | All Metals |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Grade | Super Fine |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |