
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 5/8 Inch with Mandrel, Stripe Off Wheel 07498, 5 per case
- Item Code: 051131-07498
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Stripe Off Wheel was designed for high-speed removal of vinyl, decals, tape, graphics and double sided molding striping and trim. We engineered this wheel to help operators achieve effective and efficient decal removal without damaging the surface below.
Features
Back To Top- Also works well for removal of vinyl, tape and graphics
- 4 inch diameter and 5/8 inch thickness make this wheel great for small, hard-to-remove detailing
- Wheel has a max 4, RPM
- Solid molded wheel is durable and has a long service life
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Stripe-Off |
|---|---|
| Size Description | 4 in x 5/8 in |
| Thickness (Metric) | 15.74 |
| Width (Metric) | 15.748 mm |
| Thread Size | 3/8-16 INT |
| Attachment Type | Threaded |
| Diameter (Metric) | 101.6 mm |
| Series | 3M™ |
| Thickness Unit | Inch |
| Brand | 3M |
| Diameter | 4 Inch |
| Density Rating | Medium |
| Product Form | Wheel |
| Thickness | 0.62 |
| Width | 0.62 Inch |
| Color | Beige |
| Max RPM | 4000 |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Thickness Metric Unit | mm |